Co to jest rwa kulszowa (udowa)?

Rwa kulszowa/udowa to ostry ból spowodowany podrażnieniem korzeni nerwów rdzeniowych, z których tworzy się nerw kulszowy lub udowy. Atak choroby najczęściej spowodowany jest przeciążeniem kręgosłupa, np. przy podnoszeniu przedmiotów z podłogi na prostych nogach i ze skrętem tułowia. Objawy kliniczne spowodowane są podrażnieniem korzeni przez wypuklinę dyskową powszechnie nazywaną dyskopatią.

Jakie są objawy rwy kulszowej/udowej?

Objawy rwy kulszowej to: ból dolnej części pleców, ból z tyłu uda i łydki, nasilający się podczas obciążania kręgosłupa lub w pozycji powodującej większe podrażnienie korzeni, drętwienie lub mrowienie kończyny dolnej, problemy z poruszaniem nogą lub stopą ,strzelający” ból, który utrudnia wstanie.

Objawy rwy udowej to: rwący, palący ból w okolicy biodra i promieniujący na przednią powierzchnię uda i kolana, może również promieniować do wewnętrznej części łydki oraz kostki przyśrodkowej, drętwienie w tej okolicy. Dolegliwości mogą nasilać się przy kichaniu oraz kaszlu.

W ciężkich przypadkach zespołów bólowych może nastąpić znaczne uszkodzenie korzeni nerwowych (zespół ogona końskiego) lub rdzenia kręgowego (zespół stożka rdzeniowego). Objawy alarmowe to zaburzenia czucia w okolicy perianalnej, zaburzenia czynności zwieraczy, niedowład lub paraliż kończyny.

Jak wygląda leczenie rwy kulszowej/udowej?

Leczenie rwy kulszowej/udowej polega na złagodzeniu objawów bólowych poprzez farmakoterapię oraz rehabilitację obejmującą fizykoterapię, masaż oraz ćwiczenia ruchowe. W szczególnych przypadkach leczenie może obejmować zabieg operacyjny.

W skład pakietu wchodzą konsultacja neurologa na początku i na końcu terapii oraz konsultacja fizjoterapeuty z planem rehabilitacji.