Kinezyterapia – czym tak właściwie jest?
Kinezyterapia to leczenie ruchem, gimnastyka lecznicza lub ćwiczenia usprawniające. Jest stosowana jest w schorzeniach narządu ruchu, w zespołach bólowych kręgosłupa, po udarach mózgu, po zabiegach neurochirurgicznych, w chorobach reumatologicznych, w leczeniu wad postawy.
Na czym polega kinezyterapia?
Kinezyterapia dzieli się na miejscową i ogólną. Kinezyterapia miejscowa polega na bezpośrednim oddziaływaniu na chory narząd. Kinezyterapia ogólna to ćwiczenia tych części ciała, które nie są objęte chorobą. Do tej grupy zaliczane są ćwiczenia ogólnokondycyjne, gimnastyka poranna, ćwiczenia w wodzie. W kinezyterapii wyróżnia się ćwiczenia bierne, ćwiczenia czynno-bierne, ćwiczenia czynne, ćwiczenia z oporem, ćwiczenia prowadzone, ćwiczenia oddechowe lub relaksujące, pionizację i naukę chodzenia, ćwiczenia samowspomagające.
Jak wyglądają zabiegi kinezyterapii?
Dzięki tej formie fizjoterapii pacjenci poprawiają zakres ruchu, czucie głębokie oraz zwiększają siłę mięśniową. Zabiegi kinezyterapii łagodzą dolegliwości bólowe, poprawiają elastyczność oraz napięcie tkanek miękkich, zmniejszają podwyższone napięcie mięśni i podwyższają poziom endorfin. Kinezyterapia poprawia wydolność krążeniowo-oddechową, nasila procesy przemiany materii, przyspiesza powrót do zdrowia. Kinezyterapia obniża ryzyko wystąpienia zespołów bólowych kręgosłupa, przywraca także utraconą sprawność ruchową. Kinezyterapia musi być prowadzona pod okiem fizjoterapeutów posiadających odpowiednie uprawnienia.
Kinezyterapia – zabiegi rehabilitacyjne
- Ćwiczenia bierne i czynno-bierne;
- Ćwiczenia na przyrządach;
- Indywidualny instruktaż w zakresie gimnastyki leczniczej;
- Badanie fizjoterapeutyczne;
- Kinesiotaping.
Masaż leczniczy:
- Masaż suchy całego kręgosłupa;
- Masaż suchy częściowy;
- Masaż limfatyczny jednej kończyny;
- Terapia punktów spustowych;
- Terapia powięzi.