Przyczyny schorzeń kręgosłupa

Długotrwała praca w pozycji siedzącej, nieprawidłowe odżywianie oraz ograniczenie aktywności ruchowej sprawiają, że schorzenia kręgosłupa stały się jedną z chorób cywilizacyjnych. Szacuje się , że z powodu dolegliwości bólowych kręgosłupa choruje lub będzie chorować co najmniej raz w życiu od 75 do 85 % społeczeństwa. Ból odcinka lędźwiowo-krzyżowego i szyjnego stanowi najczęstszą dolegliwość układu ruchu u pracowników biurowych oraz osób wykonujących pracę fizyczną.

Jakie ma objawy ostry ból kręgosłupa?

Ostry ból kręgosłupa może być objawem nagłego uszkodzenia tkanek miękkich jakich jak więzadła, ścięgna i mięśnie, często po przeciążeniu w wyniku nadmiernego wysiłku fizycznego lub dźwignięciu ciężkiego przedmiotu, a także powstać w wyniku zaostrzenia choroby przewlekłej (choroby zwyrodnieniowej, dyskopatii, zapalenia stawów). Dodatkowym czynnikiem negatywnie wpływającym na poziom odczuwania bólu oraz leczenie jest cukrzyca, osteoporoza oraz zaburzenia nastroju.

Terapia obejmuje farmakoterapię oraz rehabilitację prowadzoną przez fizjoterapeutę: masaż, fizykoterapię oraz ćwiczenia. Powodzenie i trwałość osiągniętych efektów zależy od dalszej pracy chorego w domu oraz podjęcia działań profilaktycznych.

Rwa kulszowa
Rwa barkowa