Przyczyny schorzeń kręgosłupa

Długotrwała praca w pozycji siedzącej, nieprawidłowe odżywianie oraz ograniczenie aktywności ruchowej sprawiają, że schorzenia kręgosłupa stały się jedną z chorób cywilizacyjnych. Szacuje się , że z powodu dolegliwości bólowych kręgosłupa choruje lub będzie chorować co najmniej raz w życiu od 75 do 85 % społeczeństwa. Ból odcinka lędźwiowo-krzyżowego i szyjnego stanowi najczęstszą dolegliwość układu ruchu u pracowników biurowych oraz osób wykonujących pracę fizyczną.

Jakie ma objawy ostry ból kręgosłupa?

Ostry ból kręgosłupa może być objawem nagłego uszkodzenia tkanek miękkich jakich jak więzadła, ścięgna i mięśnie, często po przeciążeniu w wyniku nadmiernego wysiłku fizycznego lub dźwignięciu ciężkiego przedmiotu, a także powstać w wyniku zaostrzenia choroby przewlekłej (choroby zwyrodnieniowej, dyskopatii, zapalenia stawów). Dodatkowym czynnikiem negatywnie wpływającym na poziom odczuwania bólu oraz leczenie jest cukrzyca, osteoporoza oraz zaburzenia nastroju.

Terapia obejmuje farmakoterapię oraz rehabilitację prowadzoną przez fizjoterapeutę: masaż, fizykoterapię oraz ćwiczenia. Powodzenie i trwałość osiągniętych efektów zależy od dalszej pracy chorego w domu oraz podjęcia działań profilaktycznych.

Co to jest rwa kulszowa (udowa)?

Rwa kulszowa/udowa to ostry ból spowodowany podrażnieniem korzeni nerwów rdzeniowych, z których tworzy się nerw kulszowy lub udowy. Atak choroby najczęściej spowodowany jest przeciążeniem kręgosłupa, np. przy podnoszeniu przedmiotów z podłogi na prostych nogach i ze skrętem tułowia. Objawy kliniczne spowodowane są podrażnieniem korzeni przez wypuklinę dyskową powszechnie nazywaną dyskopatią.

Jakie są objawy rwy kulszowej/udowej?

Objawy rwy kulszowej to: ból dolnej części pleców, ból z tyłu uda i łydki, nasilający się podczas obciążania kręgosłupa lub w pozycji powodującej większe podrażnienie korzeni, drętwienie lub mrowienie kończyny dolnej, problemy z poruszaniem nogą lub stopą ,strzelający” ból, który utrudnia wstanie.

Objawy rwy udowej to: rwący, palący ból w okolicy biodra i promieniujący na przednią powierzchnię uda i kolana, może również promieniować do wewnętrznej części łydki oraz kostki przyśrodkowej, drętwienie w tej okolicy. Dolegliwości mogą nasilać się przy kichaniu oraz kaszlu.

W ciężkich przypadkach zespołów bólowych może nastąpić znaczne uszkodzenie korzeni nerwowych (zespół ogona końskiego) lub rdzenia kręgowego (zespół stożka rdzeniowego). Objawy alarmowe to zaburzenia czucia w okolicy perianalnej, zaburzenia czynności zwieraczy, niedowład lub paraliż kończyny.

Jak wygląda leczenie rwy kulszowej/udowej?

Leczenie rwy kulszowej/udowej polega na złagodzeniu objawów bólowych poprzez farmakoterapię oraz rehabilitację obejmującą fizykoterapię, masaż oraz ćwiczenia ruchowe. W szczególnych przypadkach leczenie może obejmować zabieg operacyjny.

Czym jest rwa barkowa?

Rwa barkowa to ostry, rwący, palący ból obejmujący kark, bark, oraz kończynę górną, może mu towarzyszyć mrowienie w tej okolicy. Najczęściej jest spowodowany uszkodzeniem korzenia nerwowego w kręgosłupie szyjnym. Ból może nasilać się podczas odchylania głowy do tyłu i jej skrętu w bolącą stronę.
Niekiedy występują niepokojące objawy, które wynikają z uszkodzenia korzeni nerwowych lub rdzenia kręgowego. Objawy alarmowe to znaczne osłabienie czucia kończyny lub całkowity jego brak, niedowład lub paraliż kończyny.

Jak wygląda leczenie rwy barkowej?

Leczenie rwy barkowej polega na złagodzeniu objawów bólowych poprzez farmakoterapię oraz rehabilitację obejmującą fizykoterapię, masaż oraz ćwiczenia ruchowe. W szczególnych przypadkach leczenie może obejmować zabieg operacyjny.